poniedziałek, 31 grudnia 2012

Ups, wypadek za granicą!

Ups, wypadek za granicą!

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Wyjeżdżając na wakacje lub choćby długi weekend z kraju wiele osób nie myśli o niebezpieczeństwie jakie może czekać za zagranicznym zakrętem. A przecież tam także zdarzają się stłuczki, wypadki, kradzieże i zwykłe awarie.

Czy i jak można się zabezpieczyć przed ewentualnymi konsekwencjami takich zdarzeń?

Większość krajów europejskich uznaje polskie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ma ono zastosowanie w sytuacji, gdy kierowca (lub właściciel) spowodują kolizję lub wypadek, w którym uszkodzony zostanie pojazd lub osoby nim jadące doznają uszczerbku na zdrowiu. W takim przypadku ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie osobie, która poniosła straty w zaistniałej sytuacji, czyli mówiąc innymi słowy gdy spowodujemy wypadek, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody wyrządzone drugiej stronie. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, przy wyborze którego liczy się tak naprawdę tylko cena, warto więc przy jego wyborze skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń.

Są jednak kraje w których samo OC nie wystarcza, a potrzebna jest jeszcze tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy potwierdzający, że kierowca posiada ważną polisę o odpowiedzialności cywilnej. Do tej grupy państw zaliczamy m. in.: Albanię, Andorę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, Turcję i Maroko.

Wyjeżdżając za granicę warto dodatkowo zabezpieczyć się pakietem assistance. Gwarantuje ono pomoc kierowcom w trudnych, drogowych sytuacjach, takich jak awaria, unieruchomienie lub kradzież pojazdu, wypadek, obrażenia ciała, rany lub nawet śmierć kierowcy. Poszkodowany może wówczas liczyć na pomoc techniczną, medyczną, informacyjną, a nawet finansową, np. zakwaterowanie kierowcy i pasażerów w hotelu na czas naprawy samochodu. Zakup ubezpieczenia assistance należy poprzedzić rozmową z przedstawicielami TU.

Niestety pomimo uwagi kierowcy i dobrego ubezpieczenia może dojść do kolizji. Co wtedy?

W takim przypadku postępowanie jest bardzo podobne do tego, odbywającego się na terenie Polski. Poszkodowanemu należy podać wszystkie dane dotyczące polisy lub Zielonej Karty. Jeżeli natomiast on jest sprawcą zdarzenia, należy spisać jego dane osobowe, informacje o posiadanej polisie, czyli jej numer i okres ważności, a także numer rejestracyjny pojazdu, dane zakładu ubezpieczającego jego pojazd. Później wystarczy zgłosić się do zakładu odpowiedzialnego za likwidację szkody i wypłatę odszkodowania. Można także zrobić to w nieco inny sposób, już po powrocie do kraju. Należy się wówczas udać do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, który na podstawie zebranych przez kierowcę danych wskaże reprezentanta ds. roszczeń zagranicznego zakładu ubezpieczeń, który zadba o likwidację szkody i wypłatę odszkodowania.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz