Nowe spojrzenie judykatury na kwoty odszkodowań - art. 446 §4KC
Autorem artykułu jest Paweł Pikuła
Jeszcze parę lat temu sędziowie nie byli zbyt skłonni orzekać kwoty odszkodowań przewyższające kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście prawo ciągle się zmienia. Znaczący wpływ na obecne wyroki sądów w sprawach odszkodowawczych ma art. 446 §4KC z sierpnia 2008r...
Dzięki art. 446 §4KC osoby, których bliscy ponieśli śmierć w wypadku (lub w innych okolicznościach) mogą uzyskać odszkodowanie znacznie łatwiej i mają przy okazji możliwość uzyskania o wiele większych kwot. Tak więc odszkodowanie za smierc osoby bliskiej w wypadku może razem z zadośćuczynieniem wynieść nawet setki tysięcy złotych.
Oczywiście do uzyskania takiej kwoty potrzebne są odpowiednie argumenty. Przede wszystkim musimy udowodnić przed sądem, że po śmierci osoby funkcjonowanie rodziny uległo zachwianiu - istotnym jest udowodnienie, że sytuacja rodzinna od tamtego czasu znacznie się pogorszyła - głownie chodzi tu o sytuację finansową, o wykazanie dochodów uzyskiwanych przez zmarłego przed śmiercią.
Trzeba także pamiętać, że zerwane więzi rodzinne (będące fundamentalnym elementem funkcjonowania rodziny) także podlegają prawnej ochronie i judykatura o tym doskonale pamięta. Powinniśmy uwzględnić pogorszenie zarówno psychicznego jak i fizycznego zdrowia członków rodziny.
Nie zdołam w tym artykule przekazać Państwu nawet ułamka wiedzy potrzebnej do uzyskania odszkodowania, tak więc wszystkim poszkodowanym ubiegającym się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie gorąco polecam szczegółowy poradnik przygotowany przez radcę prawnego Artura Klimkiewicza, w którym znajdziecie Państwo bardzo konkretne informacje na temat wszelkich dokumentów jakie potrzebne są przy dochodzeniu odszkodowania/zadośćuczynienia, między innymi za smierć osoby bliskiej.
Poradnik znajduje się pod tym linkiem: Dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania za śmierć osoby bliskiej
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz