Stłuczka nie leży po naszej stronie – jak załatwić samochód zastępczy?
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Do kolizji na drogach dochodzi codziennie. Szczególne ich nasilenie można zauważyć na terenie dużych miast, zwłaszcza w godzinach szczytu. Są one spowodowane zwykle znużeniem kierowców, którzy stoją w kilometrowych korkach. Co, jeśli kolizja przytrafi się Tobie?
Co, jeśli nie została spowodowana z Twojej winy? Oczywiście, jeśli tylko sprawca zdarzenia posiadał polisę OC, to otrzymasz odszkodowanie z tego tytułu, w przeciwnym razie, pieniądze również wpłyną na Twoje konto, tylko z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli szkoda jest niewielka, samochód może da się naprawić jeszcze tego samego dnia. Co jednak, gdy uszkodzenie pojazdu jest na tyle poważne, że musi on zostać odstawiony na boczny tor, a my nadal musimy dojeżdżać do pracy, szkoły, na zakupy? Należy nam się auto zastępcze!
Jakim cudem? Przecież do tej pory auto zastępcze przysługiwało jedynie przedsiębiorcom, którym pojazd był potrzebny do zarabiania pieniędzy. Jednak już od ponad roku z samochodu zastępczego mogą korzystać również osoby indywidualne – koszt za wynajem pojazdu musi pokryć ubezpieczyciel. Mimo że nie ubezpieczyciel nie jest prawnie zobligowany do zapewnienia nam auta zastępczego, Komisja Nadzoru Finansowego wydaje takie zalecenia. Na czas naprawy auta lub do czasu otrzymania odszkodowania (jeśli auto nie nadaje się już do użytku) ubezpieczyciel musi zapłacić za wynajem samochodu. My możemy skorzystać z samochodu zastępczego oferowanego przez warsztat, w którym nasz samochód będzie naprawiany, samochodu proponowanego przez ubezpieczyciela lub z usług prywatnej firmy zajmującej się wynajmem pojazdu. Pieniądze za wynajem samochodu zostaną ściągnięte z polisy ubezpieczenia samochodu sprawcy zdarzenia.
Jakie mamy prawa, jako poszkodowani? Przede wszystkim prawo wyboru – ubezpieczyciel nie może nam narzucić ani limitu kilometrów, ani wskazać konkretnej wypożyczalni, czy też limitów stawek za wynajem. Musimy jednak pamiętać, że auto, które wypożyczymy powinno być w tej samej klasie, co nasze, uszkodzone. W innym wypadku ubezpieczyciel może uchylać się od zapłaty.
Coraz więcej wypożyczalni proponuje bezgotówkowe wypożyczenie samochodu. Jest to duże ułatwienie dla kierowcy, który nie musi angażować własnych pieniędzy. Wypożyczalnie wnioskują o zwrot kosztów wynajmu bezpośrednio do ubezpieczycieli. Zanim wynajmiemy auto dobrze jest złożyć u ubezpieczyciela oświadczenie, że chce się skorzystać z możliwości wynajmu auta, najlepiej w dwóch egzemplarzach, dla potwierdzenia, że wniosek został złożony. Nie jest to konieczne, jednak pozwoli na uniknięcie nieporozumień, czy wykrętów.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz