poniedziałek, 31 grudnia 2012

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC?

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Autocasco zwane częściej AC to ubezpieczenie, które kojarzy się z ochroną dodatkową, dopełnieniem ubezpieczenia OC. Najprościej mówiąc, kierowca, który je ma może spać spokojnie – jeśli jego auto zostanie zniszczone lub skradzione, to ubezpieczyciel mu za to zapłaci.

To trochę spłycone wyobrażenie o tym typie ubezpieczenia i warto wiedzieć, że odszkodowanie nie zostanie nam przyznane zawsze. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) istnieje wiele zapisów, które jednoznacznie lub nie określają, że w niektórych przypadkach pieniędzy nie zobaczymy, i to niekoniecznie wtedy tylko, gdy wybierzemy najtańsze AC. Kiedy więc musimy liczyć się z tym, że uzyskanie odszkodowania może być trudne? Przeanalizujmy.

W OWU często zaznaczone jest, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkodę znikomą, z czego znikoma oznacza taką, której wartość nie przekracza 500 złotych, choć wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Oczywiście można to „ominąć”, musimy się jednak liczyć z tym, że wysokość składki będzie wyższa. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie chcą również wypłacać całości odszkodowania, gdy nie zastrzeżemy, że nie zgadzamy się na pokrycie części kosztów.

Duża zaskoczenie może spotkać właścicieli pojazdu, jeśli zgubią zapasowe kluczyki do samochodu, a ten zostanie skradziony (choć dwie sytuacje nie będą miały związku). Ubezpieczyciele zastrzegają sobie, że w razie kradzieży, klient zobowiązany jest oddać taką ilość kompletów kluczyków, jaka została zaznaczona przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej. Jeśli więc dojdzie do zagubienia, należy o tym fakcie jak najszybciej poinformować.

Warunki w OWU są tak skonstruowane, że lepiej nie pożyczać samochodu sąsiadowi. Jeśli do zniszczenia pojazdu w wyniku kolizji doprowadziła osoba, która nie jest właścicielem ani współwłaścicielem pojazdu najpewniej z uzyskaniem odszkodowania może być duży problem. Dość oczywiste jest to, że ubezpieczenie samochodu autocasco nie obejmuje sytuacji, w której doprowadziliśmy do zniszczenia pojazdu, prowadząc pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających.

W grę nie wchodzi również „zachęcanie” złodzieja do kradzieży. Co się pod tym kryje? Zostawienie panelu radioodtwarzacza, innego sprzętu elektronicznego, czy rzeczy, które mogą wzmagać chęć kradzieży, np. portfel, torba od laptopa.

Jak nie doprowadzić do sytuacji, w której wypłata odszkodowania będzie dla nas dużym zaskoczeniem? Oczywiście czytać umowę. Każdą, dokładnie do tego stopnia, żeby nie mieć żadnych wątpliwości, a jeśli się takie pojawią, dopytać.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

3 komentarze:

  1. No na pewno jeśli wypadek jest z naszej winy to z odszkodowaniem będzie problem. A ludzie nagminnie łamią przepisy powodując wypadki typu wyprzedzanie prawym pasem. Tego nie wolno, tylko kilka jest przypadków kiedy jest to możliwe i tu https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/wyprzedzanie-z-prawej-strony-kiedy-mozna-wyprzedzac-prawym-pasem/ o tym mowa

    OdpowiedzUsuń