niedziela, 30 grudnia 2012

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


O ile w przypadku wyboru ubezpieczenia obowiązkowego OC jedynym kryterium jest cena, o tyle w przypadku AC należy bliżej przyjrzeć się ofertom i wybrać najlepszą, nie najtańszą opcję.

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje kierowcy wypłatę odszkodowania w przypadku wypadku, do którego doszło z winy ubezpieczającego, ewentualnej kradzieży, zdewastowania lub innych zdarzeń losowych.

Przy wyborze ubezpieczenia AC należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

zakres ubezpieczenia, także terytorialny

wysokość udziału własnego w razie likwidacji szkody

maksymalna wysokość sumy ubezpieczyciela

W zakres podstawowego ubezpieczenia powinny wchodzić szkody spowodowane kolizją z pojazdem, zwierzęciem czy innym przedmiotem, dewastacją przez osoby trzecie, pożarem lub

wybuchem, złymi warunków pogodowymi, takimi jak huragan czy grad. Warto także sprawdzić czy podstawowa wersja AC chroni przed konsekwencjami kradzieży, zwłaszcza jeżeli ubezpieczający jest w trakcie spłacania kredytu.

Bardzo ważne są także indywidualne potrzeby ubezpieczającego, dlatego należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Drogie ubezpieczenie nie musi być dużo korzystniejsze od taniego AC, dlatego by wybrać najkorzystniejszą opcję należy się dokładnie przyjrzeć każdej z ofert. By ułatwić sobie to zadanie można skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń. Ważny jest także sposób rozliczania się ubezpieczyciela, czy jest to forma gotówkowa czy bezgotówkowa, a może połączenie obu. Dla wielu kierowców istotne jest, czy będą oni mieli możliwość wyboru warsztatu mechanicznego, który podejmie się naprawy uszkodzonego samochodu. Należy także dowiedzieć się o wysokość wkładu własnego ubezpieczającego w razie wypadku, likwidacji szkody lub kradzieży.

Należy także zwrócić uwagę, czy suma ubezpieczenia jest stała czy zmienna, a więc czy ubezpieczyciel ma dokonywać ewentualnych obliczeń korzystając z wartości samochodu w dniu ubezpieczenia pojazdu, czy w dniu wypadku. Dobrze jest dowiedzieć się także, w jaki sposób została wykonana wycena samochodu. Oczywiście nie można zapomnieć o nieszczęsnym „małym druczku”, a więc załączniku w którym znajduje się lista przypadków, w których ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Niektóre punkty są dość oczywiste, jak np. jazda po pijanemu, lepiej jednak się upewnić wcześniej, by później nie być niemile zaskoczonym.

Jeśli wszystkiego dowiemy się odpowiednio wcześnie, nie będziemy musieli się martwić w przyszłości.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz