Kary za brak ważnego OC
Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej. Polisa ta gwarantuje wypłatę odszkodowania osobom, które zostały poszkodowane przez ubezpieczony pojazd. Jednocześnie chroni ona właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami spowodowania uszkodzenia.
Ubezpieczenie OC dotyczy pojazdu, nie zaś osoby właściciela. Będzie ono zatem obowiązywać w przypadku każdego zdarzenia, w którym będzie brał udział samochód objęty polisą. Oznacza to także, że jeżeli wypadek lub kolizję spowoduje kierowca, nie będący jednocześnie jego właścicielem OC nadal będzie ważne.
Wykupienie polisy od Odpowiedzialności Cywilnej w przypadku nowego pojazdu obowiązuje od momentu jego rejestracji. W przypadku pojazdów używanych wygląda to nieco inaczej. Jeżeli poprzedni właściciel ubezpieczył samochodów to polisa nie traci ważności z dniem jego sprzedaży, lecz zostaje automatycznie przeniesiona na nowego nabywcę. Jest ona aktualna przez okres 12 miesięcy od momentu jej zawarcia z poprzednim właścicielem i jeżeli kupujący nie jest z niej zadowolony, będzie musiał ją wypowiedzieć po upływie tego czasu. Jeżeli tego nie zrobi, zostanie przedłużona na kolejny rok.
Kierowcy, którzy nie wykupią obowiązkowego ubezpieczenia, powinni liczyć się z dotkliwymi karami finansowymi, a w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku konsekwencje dla właściciela pojazdu mogą być znacznie poważniejsze. W takim przypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, a następnie zażąda od właściciela zwrotu pieniędzy, co najczęściej wiąże się ze znacznym uszczupleniem jego portfela. Niewykupienie relatywnie taniego OC świadczy więc o nieodpowiedzialności właściciela pojazdu.
W przypadku samochodu osobowego kara za brak ważnego OC wynosi 500 euro, ciężarowego lub autobusu 800 euro, a pozostałych 100 euro. Wartości te mogą jednak ulec zmianie w zależności od okresu pozostawienia samochodu bez ubezpieczenia. Jeżeli jest on mniejszy niż 3 dni to opłata wynosi 20% wyżej wymienionych kwot, poniżej 14 dni będzie to 50%, brak ubezpieczenia przez okres powyżej 14 dni jest równoznaczny z opłaceniem kary w wysokości 100% wyżej podanych wartości.
Prawo do sprawdzenia, czy kierowca posiada dokument z ważnym ubezpieczeniem OC ma nie tylko Policja, ale także Inspekcja Ruchu Drogowego, Straż Graniczna i organy celne. Zapominalskim, którzy zostaną złapani na gorącym uczynku grozi mandat oraz odholowanie pojazdu na policyjny parking, oczywiście na koszt właściciela pojazdu.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl