niedziela, 30 grudnia 2012

Ubezpieczenia komunikacyjne w pigułce

Ubezpieczenia komunikacyjne w pigułce

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Na jedną rodzinę w Polsce przypadają 2 samochody. To na pewno jeden z wyższych wyników w Europie. Prawdą jest, że Polacy mają duże zamiłowanie do aut.

Czterokołowych pojazdów przybywa z roku coraz więcej. Na myśl o tych statystykach, ubezpieczyciele już zacierają ręce. Do każdego z tych aut należy przecież wykupić ubezpieczenie komunikacyjne. Jednak firmy ubezpieczeniowe nie ograniczają się tylko do jednej polisy OC, oferta rośnie w zatrważającym tempie. Już dziś na rynku można wykupić OC, auto-casco, assistance, NNW i Zieloną Kartę. Co jest obowiązkowe? Co należy do przydatnego pakietu ubezpieczeniowego?

Zacznijmy od ubezpieczenia obowiązkowego jakim jest OC. Istotą OC jest ochrona poszkodowanych na wypadek kolizji. W razie wypadku samochodowego, w którym uszkodzimy auto kierowcy z którym się zderzyliśmy ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty związane z naprawą rzeczonego auta, a także wypłaca mu odszkodowanie. Ubezpieczony ma obowiązek posiadania przy sobie zatwierdzenia zawarcia polisy OC oraz okazania go na żądanie policjanta. Kierowca jest zobowiązany do wykupienia polisy najpóźniej w dniu rejestracji swojego świeżo zakupionego auta. OC zawierane jest na rok obrotowy i obowiązuje od momentu podpisania umowy. Nie istnieje możliwość wycofania się z polisy przed zakończeniem tego okresu, wyjątek stanowi sytuacja, kiedy samochód zostanie sprzedany lub wyrejestrowany. Masz duże szanse na promocje, gdy posiadasz prawo jazdy ponad 10 lat, twój samochód jest nowy lub kiedy masz lepszy rodzaj silnika. Najwyższa zniżka obowiązuje posiadaczy samochodów historycznych ( aż 50% ), ponieważ są to samochody raczej przeznaczone do prezentacji, a nie do jazdy po drogach.

Ubezpieczenie autocasco to ubezpieczenie samochodu od zniszczeń. W razie, gdy ubezpieczony spowoduje wypadek, mając wykupione AC, może liczyć na odszkodowanie, które pomoże mu doprowadzić samochód do stanu przed wypadkiem. Również w razie kradzieży auta lub śladów na samochodzie po aktach wandalizmu możemy liczyć na otrzymanie pieniędzy od ubezpieczyciela. AC obejmuje również ślady po zderzeniu się ze zwierzęciem czy nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu.

W przypadku zawarcia NNW, możesz liczyć na odszkodowanie, gdy w razie kolizji samochodowej ucierpi twoje zdrowie lub zdrowie któregoś z pasażerów prowadzonego przez ciebie pojazdu. Pamiętaj tylko o tym, że w razie wypadku nie dostaniesz odszkodowania, kiedy przewoziłeś więcej osób w samochodzie niż się powinno. Nie licz na świadczenie pieniężne również w przypadku, gdy podczas prowadzenia samochodu byłeś pod wpływem alkoholu lub nie miałeś ze sobą ważnego prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

Za co odpowiada ubezpieczenie Assistance? Ubezpieczony może liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela w razie awarii samochodu w drodze. Zakres tej pomocy jest bardzo szeroki, obejmuje on zarówno zabranie twojego zepsutego samochodu na lawetę, jak i zapewnienie pomocy medycznej uczestnikom jazdy. W razie, gdyby auto odmówiło posłuszeństwa, gdzieś za granicą, ubezpieczyciel jest zobowiązany opłacić usługi tłumacza i zawiadomić rodzinę poszkodowanych.

Zielona Karta, natomiast, jest to dokument międzynarodowy potwierdzający kupno OC. Musi ją wyrobić każdy, kto planuje wyjazdy za granicę. Nie jest jednak wymagana wśród osób, które podróżują tylko w obrębie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą również taki kraje jak Islandia, Norwegia, Lichtenstein.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz