niedziela, 30 grudnia 2012

Stłuczka? Załatw to bez wzywania policji.

Stłuczka? Załatw to bez wzywania policji

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


W zatłoczonym mieście nie trudno o kolizję drogową, zwaną potocznie „stłuczką”. Różni się ona tym od wypadku, że powoduje tylko szkody materialne, natomiast osoby biorące w niej udział nie odnoszą żadnych obrażeń.

W związku z niewielka szkodliwością czynu, formalności związane z odszkodowaniem można załatwić bez wzywania policji. A co konkretnie należy zrobić?

Przede wszystkim zachować spokój. Nawet niewielka kolizja potrafi dostarczyć wielu emocji trudnych do opanowania. Panika nigdy nie pomagała, a niestety niejednokrotnie była przyczyną większych problemów. Po opanowaniu sytuacji można przejść do formalności, które można załatwić samemu tylko wtedy, gdy sprawca przyznaje się do czynu, nie jest pod wpływem alkoholu, ma ważne ubezpieczenie OC, szkody są niewielkie oraz nikomu się nic nie stało.

Na policję można czasami czekać wiele godzin, dlatego najlepiej samodzielnie spisać oświadczenie. Powinny się w nim znaleźć dokładne dane osób biorących udział w zdarzeniu oraz dane samochodów. Nie może zabraknąć także danych z dowodów ubezpieczeń pojazdów. Z polisy OC należy spisać numer ubezpieczenia, TU sprawcy, datę ważności polisy oraz dane właściciela samochodu. Kierowca może nim nie być, ale ważne są dane właściciela. Należy także wyraźnie zaznaczyć kto był sprawcą wypadku oraz w jakich okolicznościach doszło do kolizji. Musi to być dokładny opis, rekonstrukcja wydarzeń z podaniem godziny, daty i miejsca. Dla pewności kierowcy mogą wymienić się numerami telefonów. W przypadku, gdy nie jest on właścicielem pojazdu, należy poprosić o numer właściciela.

By przyspieszyć proces uzyskiwania odszkodowania można sfotografować miejsce stłuczki, a także szkody powstałe w jej wyniku. Takie fotografie okazują się być bardzo pomocne dla firmy ubezpieczeniowej. Fotografując miejsce szkody należy pamiętać o tym, że na zdjęciach musi być widoczna tablica rejestracyjna oraz pole numerowe VIN – najlepiej zrobić osobne zdjęcie. Poza tym samochód powinien być sfotografowany po tej samej przekątnej, tzn. że jedno zdjęcie powinno obejmować przód i jeden bok, drugie – tył i drugi bok. I oczywiście nie może zabraknąć zdjęć uszkodzonych miejsc. Dobrym pomysłem jest wykonanie ksera dokumentów z których spisywane były dane. Niestety, najczęściej nie ma takiej możliwości, dlatego spisane informacje należy kilkakrotnie sprawdzić.

Jeżeli istnieje podejrzenie, że sprawca będzie chciał się wycofać z oświadczenia, trzeba koniecznie wezwać policję. Zdjęcia i oświadczenia wystarczą do uzyskania odszkodowania, może to jednak trwać znacznie dłużej niż z pomocą policji.

Przed sporządzeniem oświadczenia należy zabezpieczyć miejsce wypadku. Usunąć samochody z drogi, a także inne elementy które mogłyby zostać uszkodzone w trakcie wypadku. Jeżeli samochód jest niezdolny do dalszej jazdy, należy wezwać pomoc drogową.

W celu uzyskania odszkodowania, trzeba udać się z gotowym oświadczeniem do najbliższej placówki TU lub współpracującej agencji brokerskiej. Można także zadzwonić na infolinię z numeru znajdującego się na dowodzie i wykonywać polecenia konsultanta. Współcześnie nie ma także problemu z zawiadomieniem TU przez Internet, wystarczy wypełnić gotową aplikację na jego stronie internetowej.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz