niedziela, 30 grudnia 2012

Jak zredukować składki ubezpieczenia komunikacyjnego?

Jak zredukować składki ubezpieczenia komunikacyjnego?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Każdy posiadacz samochodu chciałby jak najbardziej zredukować koszty utrzymania swojego auta i to nie powinno dziwić, w końcu każdy chce zaoszczędzić.

Z tego też powodu, szuka najtańszych stacji benzynowych, stara się jeździć ekonomicznie, ale też w ramach możliwości, bezkolizyjnie i ostrożnie, wszystkie naprawy zleca małym warsztatom, których usługi są niższe niż u fachowców z wyższej półki. Co jednak zrobić, gdy spotykamy się z wykupem ubezpieczenia samochodowego? Jak obniżyć koszty? Kierowcy często przepłacają, nie zadając sobie trudu, żeby poszukać tańszego odpowiednika ich ubezpieczenia. Wiąże się to, oczywiście, z pewnym wysiłkiem intelektualnym, chociaż dziś, kiedy możemy korzystać z różnorakich porównywarek, zostaje on zredukowany do minimum. Wystarczy tylko odrobina zaciekawienia tematem.

Warto zwrócić uwagę na warianty ubezpieczeniowe- nie każdy wie, że istnieje pakiet warsztatowy- droższy i pakiet podstawowy (zwany też wyceną)- tańszy. Gdzie jest różnica? Oprócz nazwy, obie opcje różnią się od siebie sposobem kalkulacji naprawy. Wariant droższy, po uprzednim skonsultowaniu, pokrywa koszty na podstawie faktur z warsztatu uwzględniając ceny części pojazdu i średnią stawkę za godzinę na danym terenie. Tak sporządzony kosztorys przechodzi przez filtr fachowców z warsztatu, którzy mogą tak sporządzony dokument zaakceptować lub nie. Możliwość nie zaakceptowania zachodzi, gdy w kosztorysie nie zostaną uwzględnione wszystkie części pojazdu, które są potrzebne do jego naprawy. Przy pierwszych oględzinach nie zawsze zostanie dostrzeżona każda szkoda, w takim wypadku musimy zgłosić konieczność dokonania ponownych oględzin. Z drugiej strony, w wariancie tańszym nie zostanie uwzględniona amortyzacja i podatek VAT, przez co będziemy zmuszeni do dopłacenia do koniecznych napraw z własnej kieszeni.

Kolejny sposób obniżenia składki za autocasco, zakłada nie wykupywanie pełnego ubezpieczenia AC. Mamy możliwość zrezygnowania z opcji ubezpieczenia kradzieży pojazdu. Polisa będzie nas jednak chroniła przed stratami poniesionymi poprzez kolizję z innym autem lub w wyniku następstw kataklizmów pogodowych.

Możemy również zmniejszyć zakres terytorialny, na którym będzie nas obowiązywało nasze ubezpieczenie. Jeśli jednak często wyjeżdżamy za granicę, warto wykupić droższą polisę. Należy mieć też na uwadze, to, że nasze ubezpieczenie może nas nie chronić w całej Europie. Nie mamy co liczyć na bezpieczeństwo w krajach byłego ZSRR-u, chyba że rozszerzymy nasze AC. Kłopot często pojawia się gdy w grę wchodzą Litwa i Łotwa, które należą już do Unii Europejskiej, ale w dalszym ciągu jest na tych krajach odbite piętno kraju, który należał niegdyś do ZSRR. Różne towarzystwa inaczej rozpatrują tą kwestię, warto zwrócić na to szczególną uwagę, kiedy planujemy podróże na Wschód.

Warto skonsultować wszystkie te kwestie z profesjonalnym agentem ubezpieczeniowym, który doradzi nam jak skutecznie obniżyć naszą składkę za ubezpieczenie komunikacyjne bez niepotrzebnego nam ryzyka.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz