niedziela, 30 grudnia 2012

Agent czy broker - czyli kto jest kim?

Agent czy broker - czyli kto jest kim?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Ile się mówi o poświęceniu uwagi na wszystkie punkty zawarte w polisie. Jak mantrę powtarzane są słowa- zastanów się dwa razy, zanim podpiszesz.

Obecnie na rynku jest tak dużo towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują nam różne, ciekawe oferty dotyczące np. ubezpieczenia szyb, że w razie gdyby coś nam nie podpasywało, zawsze możemy się przerzucić na to co proponuje inna firma. Pytanie tylko co mamy zrobić, gdy umowa okraszona jest fachowym słownictwem, którego nie rozumiemy. Wszelkie kruczki prawne są tak zakamuflowane, aby zwykły zjadacz chleba nie mógł dostrzec podchwytliwości. Przy okazji tych przykazań, często wspomina się o potrzebie zatrudnienia konsultanta przy podpisywaniu umowy. I tu pojawia się problem. Czytając różne artykuły z zakresu ubezpieczeń, możemy spotkać się z pojęciem brokera lub agenta ubezpieczeniowego. Wiele osób żyje w przekonaniu, że obie te nazwy możemy stosować zamiennie. Otóż nie. W tym artykule, postaram się rozwiać wątpliwości i pokazać czym różni się zakres pracy wykonywany przez tych specjalistów.

Pierwszą zasadniczą różnicą jest fakt, że agent ubezpieczeniowy działa na zlecenie któregoś z towarzystw ubezpieczeniowych. Sumiennie reprezentuje jego interesy, starając się aby klient miał jak najlepsze zdanie na temat jego zleceniodawcy, wychwalając go i naświetlając wszystkie jego atuty. Co innego broker. Osoba wykonująca ten zawód jest niezależna, działanie w interesie jakiejkolwiek firmy oferującej świadczenia w zakresie ubezpieczeń jest zabronione. Dlatego też wydaję się być dla potencjalnego klienta bardziej wiarygodny i zaufany.

Agent ubezpieczeniowy posiada taryfy składek danego zakładu ubezpieczeń, na podstawie których przedstawia klientowi ofertę. W przypadku brokera sprawa wygląda trochę inaczej. Poznaje on preferencje i wymagania ustalone przez osobę, szukającą odpowiedniej polisy. Następnie porównuje te warunki do ofert rożnych firm ubezpieczeniowych, w razie potrzeby negocjuje, aby bardziej dopasować polisę do swojego klienta.

Nie oznacza to, że w zupełności powinniśmy zaniechać pomysł korzystania z usług agenta ubezpieczeniowego, uważając, ze jest on bezsprzecznie gorszy od brokera. Otóż główną i zasadniczą wadą obsługi brokerskiej jest to, że wymaga ona większego nakładu czasowego niż w przypadku pracy agenta. Broker musi sprecyzować wymagania klienta, następnie wysyłać owe zapytania ofertowe do rożnych agencji ubezpieczeniowych i czekać na odpowiedź od ich pracowników. Później zestawić propozycje i przedstawić je klientowi, oczywiście uzupełniając wszystko własnymi rekomendacjami. Kiedy zależy nam na czasie, lepiej zatrudnić do pomocy agenta ubezpieczeniowego, zwłaszcza jest to korzystne gdy mamy do wykupienia indywidualną polisę AC. Brokera powinna zatrudnić osoba, która do ubezpieczenia ma całą flotę aut, wtedy może on zaprezentować oferty np. umowy generalnej.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz