poniedziałek, 17 grudnia 2012

Jak ubezpieczyć dom?

Jak ubezpieczyć dom?

Autorem artykułu jest Łukasz Grzonka


Z jakich klauzul musi się składać polisa ubezpieczeniowa? Jak zweryfikować polisę ubezpieczeniową? Na te pytanie będzie można uzyskać odpowiedź po przeczytaniu artykułu.

Wszystkie nieruchomości powinny posiadać finansowe zabezpieczenia. Obowiązkiem każdego właściciela jest dbać o dorobek swojego życia. Najlepszą formą zabezpieczenia naszej własności są ubezpieczenia majątkowe. Według statystyk co drugi dom w Polsce jest ubezpieczony. W krajach rozwiniętych statystyka kształtuje się na znacznie wyższym poziomie. Polisa powinna w pełni odpowiadać temu co posiadamy.

Musimy wiedzieć, że zakres ochrony ubezpieczeniowej jest określony w polisie. Im więcej klauzul posiada nasza polisa tym lepiej. Nie mniej ważne są kwoty określone w polisach. Stanowią one sumy ubezpieczenia gwarantowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe na wypadek wystąpienia zdarzenia podlegającego odpowiedzialności przez towarzystwo. Powinny one odpowiadać realnej wartości naszego mienia. W przeciwnym wypadku musimy być świadomi, że uzyskane odszkodowanie nie będzie w pełni dla nas satysfakcjonujące.

Polisa musi zawierać ochronę ubezpieczeniową na wypadek zdarzeń losowych (np. pożar, powódź, zalanie, wichury, grad, piorun), kradzieży z włamaniem, usługi assistance i OC właściciela. Szkoda może powstać w wyniku bezpośredniego lub pośredniego wystąpienia zdarzenia losowego. Np. pożar powstał na działce sąsiada, a następnie ogień przeniósł się na naszą działkę, w rezultacie dom spłonął.

Dlatego warto zapytać się ubezpieczyciela, czy towarzystwo zapewnia ochronę na wypadek pośredniego, czy tylko bezpośredniego wystąpienia zdarzenia losowego. W części towarzystw ubezpieczeniowych takie następstwa zdarzeń nie są zawarte w polisie. W takich przypadkach w majestacie prawa odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone.

Bardzo ważną informacją, jest fakt, że tylko to, co znajduje się na polisie podlega ochronie udzialanej przez towarzystwo. Nie powinniśmy wierzyć w zapewnienia ubezpieczyciela, lecz zwracać uwagę na to co jest wpisane. Każda klauzula jest imiennie wymieniona i posiada swoje oznaczenie porządkowe, zawiera również sumę ubezpieczenia nazywaną również gwarancyjną. Jej wysokość jest górnym pułapem ponoszonej odpowiedzalności. Suma ubezpieczenia powinna pokrywać się z realną wartością mienia, w przeciwnym razie odszkodowanie zostanie wyliczone na podstawie zasady proporcji.

W dobrym towarzystwie przy zawieraniu umowy możemy dołączyć zdjęcia na zewnątrz i wewnątrz budynku. Im mniej klauzul zawiera nasza polisa, tym możemy być pewni, że nasz majątek jest gorzej chroniony. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór ubezpieczenia typu all risk (na wypadek wszelkich zdarzeń). Taka polisa zawiera imienny zbiór przedmiotów wartościowych powyżej określonej kwoty z wyjątkiem mebli. To rozwiązanie ułatwia, upraszcza proces likwidacji szkód, likwidator zabiera ze sobą spis w celu oględzin na miejsce zdarzenia. Dzięki temu unikamy weryfikacji posiadanego mienia na miejscu. Nowością na rynku są polisy wydawane w postaci wydruku komputerowego. Dzięki temu unikniemy wszelkich błędów przy zawieraniu polisy, a nasze ubezpieczenie w ciągu kilku minut pojawia się w systemie elektronicznym. Weryfikacja wniosku i proces nazywany polisowaniem trwa kilkadziesiąt minut, zamiast jednego tygodnia. Nie mniej w części towarzystw nadal stosuje się odręcznie wypełniane wnioski i polisy.

Połowa właścicieli posiada jakieś ubezpieczenie. Powinniśmy się zgłosić ze swoją polisą do eksperta ds. ubezpieczeń majątkowych, aby wspólnie przeanalizować zakres ochrony, jej adekwatność, wysokość składki, naliczenie zniżek. Ubezpieczenie domu porównanie to najlepsze rozwiązanie w takich przypadkach.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz