Praca nakładcza - Optymalizacja Kosztów ZUS dla Przedsiębiorców
Autorem artykułu jest Marta Nowostawska
Optymalizacja ZUS oznacza - w największym uproszczeniu - zgodne z prawem możliwości znaczącego ograniczenia comiesięcznych kosztów ponoszonych na składki ubezpieczenia społecznego przez Przedsiębiorców z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca opłacający do tej pory składki na ZUS w pełnej wysokości, a posiadający dodatkowo zatrudnienie na umowie o pracę nakładczą, może dokonać optymalizacji składek ZUS. Korzystając ze zbiegu ubezpieczeń, zgodnie z prawem i przepisami obowiązującymi obecnie w Polsce, Przedsiębiorca może dokonać przerejestrowania w ZUS i wskazać, iż od daty przerejestrowania, ze swojej działalności będzie opłacał już tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, natomiast wszystkie pozostałe składki na ubezpieczenia społeczne od tej chwili będą opłacane z drugiego tytułu, tj. zatrudnienia na umowie o pracę nakładczą. Składki takie od tej pory będą opłacane przez nakładcę, który każdego miesiąca będzie je naliczał od uzyskanego w danym miesiącu wynagrodzenia. Przepisy jasno regulują te kwestie i fakt ten nie budzi żadnych wątpliwości.
Zbieg tytułów ubezpieczeń występuje w przypadku, gdy jedna osoba spełnia warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi na kilku różnych podstawach np. umowy o pracę nakładczą oraz prowadzenia działalności gospodarczej.
Podstawa prawna
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r – Dz. U. z 1998 r. Nr 137 poz. 887
Kilka podstaw do zgłoszenia do ubezpieczeń, może oznaczać zwolnienie z obowiązku opłacania składek z niektórych tytułów. Art. 9 ust. 2 wspomnianej wyżej ustawy stanowi, że osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów jest ubezpieczona z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów, lub zmienić tytuł do ubezpieczeń (poprzez złożenie dokumentu ZUS ZUA ze wskazaniem odpowiedniego kodu tytułu do ubezpieczeń i daty powstania obowiązku ubezpieczeń). Wśród kilku tytułów do ubezpieczeń wymienionych w art. 9 ust. 2 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych znajdujemy osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby wykonujące pracę nakładczą. Dalsze przepisy ustawy nie wskazują minimalnej kwoty wynagrodzenia, które musi otrzymać osoba wykonująca pracę nakładczą, aby podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania pracy nakładczej, ani z tytułu jednoczesnego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, tak jak to ma miejsce w przypadku pracowników, czy też zleceniobiorców. Rozwiązania dla Przedsiębiorców w zakresie ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poprzez m.in. optymalizację kosztów ZUS znajdują się na stronie www.maly-zus.pl
Przedsiębiorca, który wykorzysta taki zbieg tytułów do ubezpieczenia i dobrowolnie, na własny wniosek dokona przerejestrowania w ZUS - jako podstawę do naliczenia składek ZUS wskaże, że właśnie umowa o pracę nakładczą będzie podstawą naliczenia składek ZUS, zgodnie z prawem i przepisami będzie zwolniony z obowiązku opłacania pełnego ZUS -u ze swojej działalności gospodarczej. Od tej pory będzie od swojej działalności płacił jedynie składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkie pozostałe składki na ZUS będą odprowadzane z zakładu pracy przez jego nakładcę. Spowoduje to, iż Przedsiębiorca uzyska w ten sposób tzw. niski zus czyli pomniejszenie dotychczasowych pełnych składek na ZUS do minimalnej kwoty obowiązkowej, jaką jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. Optymalizacja kosztów ZUS jest w takim przypadku efektem ubocznym faktu zatrudnienia dodatkowego (umowa o pracę nakładczą). Umowa o pracę nakładczą i fakt jej zawarcia równolegle z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej powoduje powstanie tego zbiegu ubezpieczeń co daje właśnie podstawę do zmniejszenia należnych składek na ZUS , dzięki czemu można płacić mniejszy zus.
Pragniemy tu jednak wyraźnie zwrócić uwagę na to, iż Przedsiębiorca nie zawiera umowa o pracę nakładczą tylko po to, aby wykorzystać zbieg tytułów do ubezpieczenia ubezpieczeń i w konsekwencji wejść na niski ZUS. Mimo, iż fakt uzyskania niskiego ZUS -u wynika z zawartej umowy o pracę nakładczą to nie jest to powodem jej podpisania. Należy wystrzegać się sytuacji, kiedy Przedsiębiorca specjalnie i z pełną świadomością doprowadza do zawarcia umowa o pracę nakładczą jedynie po to, by uzyskać niskie składki na ZUS a samej umowy w ogóle nie zamierza realizować. Celowość zawarcia wówczas takiej umowy może budzić wątpliwości z punktu widzenia ZUS-u i obarczone jest to wówczas ryzykiem jej weryfikacji, kontroli i ustalenia, czy aby nie doszło do jej zawarcia dla pozoru celem skorzystania z opcji, gdzie priorytetowa jest preferencyjna składka ZUS. Jeżeli ZUS wykaże pozorność takiej umowy, jest uprawniony do jej podważenia i unieważnienia. Bardzo ważne jest zatem, aby Przedsiębiorca świadomie i jasno określił sobie cel jej zawarcia i po jej podpisaniu, sumiennie ją realizował.
W sytuacji, gdy Przedsiębiorca przechodzi z pełnego ZUS u na tzn. mały ZUS (mniejszy ZUS) jego koszty ubezpieczenia spadają jedynie do kwoty obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Łatwo zatem zauważyć, iż fakt powstania zbiegu ubezpieczeń i w konsekwencji niski ZUS daje wymierną oszczędność każdego miesiąca.
Zgoda na publikację bez zmiany linków.
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz