wtorek, 1 stycznia 2013

Zniżki i zwyżki a ubezpieczenie komunikacyjne

Zniżki i zwyżki a ubezpieczenie komunikacyjne

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Udziały w firmie ubezpieczeniowej można zaliczyć do interesu życia. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu sprawia, że jest to stale odnawiający się worek z pieniędzmi.

Właśnie dlatego ceny ubezpieczeń są tak wysokie. Czasem mogą być trochę wyższe, czasem trochę niższe...Od czego to zależy?

Pewnie nie zdziwi Was odpowiedź, jeśli odpowiemy, że...to zależy. Od wielu czynników, na które w mniejszym lub większym stopniu mamy wpływ. Właśnie dlatego kierowcom sen z powiek spędzają zwyżki OC, za to bardzo chętnie przygarniają zniżki. Za co przysługują jedne, a kiedy będziemy musieli brać pod uwagę drugie?

Zniżki ubezpieczeniowe

Zacznijmy od tej bardziej przyjemnej części. Ubezpieczyciele przewidzieli system nagradzania nas, za spełnianie różnych kryteriów. W ten sposób starają się oni nas, ale też siebie wyróżnić na tle innych. Za co więc je otrzymamy?

Za bezszkodową jazdę. Jak wiadomo, jeśli doprowadzimy do wypadku, ubezpieczyciel będzie zmuszony pokryć koszty naprawy pojazdu, które często przekraczają wysokość rocznej składki ubezpieczenia. Innymi słowy, będą musieli wyłożyć pieniądze za naszą bezmyślność lub nieostrożność. Jeśli przez rok będziemy jeździli bez szkody, w następnym roku za polisę zapłacimy 10% mniej.

W pakiecie taniej. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jeśli jednak zdecydujemy się na dodatkowe ubezpieczenie AC albo też inne warianty, możemy liczyć, że któreś z ubezpieczeń będzie tańsze.

Nowy samochód. Według ubezpieczycieli, nowy samochód oznacza, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Nie jest to oczywiście regułą, jednak za młody samochód otrzymamy od 5 do 10% zniżki.

Ubezpieczyciele nagradzają również za wiek. Kierowcy powyżej 25. roku życia mogą spodziewać się zniżki za ubezpieczenie.

Staż posiadania prawa jazdy. To wydaje się być oczywiste – im dłużej jeździmy, tym większe mamy doświadczenie, a tym samym jest mniejsze ryzyko, że spowodujemy wypadek.

Zwyżki ubezpieczeniowe

Żeby jednak nie było za różowo, ubezpieczyciele czasem będą nas karać. W jakich sytuacjach?

Jeśli w ciągu ostatniego roku spowodowaliśmy wypadek. To akurat rozsądny argument, w kolejnym roku będziemy bardziej uważni.

Stary samochód. Jeśli jeździmy rozklekotanym, wiekowym pojazdem, w oczach ubezpieczyciela stwarzamy zagrożenie na drodze. Tak, jak wcześniej napisaliśmy nie jest to regułą. Wypadek można spowodować każdym pojazdem.

Krótki staż posiadania prawo jazdy. Mniej doświadczeni kierowcy, czyli tacy, którzy mają prawo jazdy mniej, niż trzy lata otrzymają 10% więcej do zapłaty za swoją polisę.

Duża pojemność silnika. Właściciele dużych aut mają gorzej. Pojemność powyżej 2 litrów sprawia, że wysokość składki zwiększa się nawet dwukrotnie, w stosunku do auta z pojemnością np. 1,2.

Ilość zwyżek, ale i zniżek zachęca do szukania wśród różnych ofert. Gra jest warta świeczki – można sporo zaoszczędzić.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Dzięki za szereg ważnych informacji na temat. Właśnie szukałem czegoś takiego i natknąłem się na tego bloga.

    OdpowiedzUsuń