wtorek, 1 stycznia 2013

Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, co zrobić?

Sprawca zbiegł z miejsca wypadku, co zrobić?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Na samym początku należy sobie uświadomić, że nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest klasyfikowane jako ucieczka. Termin ten odnosi się bowiem tylko do sytuacji, w której sprawca opuszcza je z zamiarem uniknięcia ewentualnej odpowiedzialności za spowodowanie zdarzenia.

Jeżeli jednak jego celem było sprowadzenie pomocy medycznej poszkodowanym, czyn ten nie zostanie sklasyfikowany jako ucieczka.

Warto uświadomić sobie, że osoba która zbiega z miejsca wypadku podlega surowej karze, o której mowa w art. 17§ 1 kk. Według niej traktowana jest ona tak samo jak osoba, która spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu. Takie podejście ma na celu walkę z nietrzeźwymi kierowcami, którzy najczęściej pozostawiali ofiary bez pomocy, uciekając przed grożącą im karą. W takim przypadku sąd wymierza karę pozbawienia wolności od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej, również zwiększonej o połowę. Jeżeli jednak konsekwencją takich działań osoby poniosą śmierć lub doznają poważnego uszczerbku na zdrowi to sprawcy grozi od roku do 8 do 12 lat pozbawienia wolności.

Z punktu widzenia poszkodowanego, konsekwencje jakie poniesie sprawca, nie są tak istotne, jak odszkodowanie, które pomoże zrekompensować poniesione w wypadku sprawca. Dobra informacja dla osób zainteresowanym tematem jest to, że nawet jeżeli sprawca nie zostanie odnaleziony można ubiegać się o wypłatę odszkodowania poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niestety tutaj następuje koniec pozytywnych wieści, ponieważ instytucja ta nie zawsze wypłaca należną kwotę. Mogą na nie liczyć tylko te osoby, które doznały utraty zdrowia, lub kiedy poniesione obrażenia wymagały co najmniej 14-dniowego pobytu w szpitalu. Jeżeli wyżej wymienione warunki nie zostaną spełnione odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Nie powinny się o nie natomiast martwić osoby, które w dniu wypadku miały ważne ubezpieczenie AC. Mają one pełne prawo do ubiegania się o sfinansowanie przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe naprawy wyrządzonych szkód.

Najlepiej jednak, by sprawca został przez Policję ubezpieczony, a straty zostały naprawione dzięki jego polisie OC. Dlatego pomimo tak stresującej sytuacji, choć w niewielkim stopniu się opanować i zapamiętać lub szybko zapisać numer rejestracyjny pojazdu, który spowodował wypadek. Jeżeli jest taka możliwość należy spisać zeznania świadków i poprosić o ich dane kontaktowe. Zabezpieczenie dowodów, które poświadczą o winie sprawcy może się okazać także kluczowe dla wyniku sporu. Na samym końcu należy jednak wspomnieć o tym, że przede wszystkim trzeba zawiadomić policję. Bez tego nie ma najmniejszych szans na uzyskanie odszkodowania.

---

Nowoczesne kamery internetowe

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz