czwartek, 3 stycznia 2013

UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE - luksus czy konieczność?

UBEZPIECZENIA NA ŻYCIE - luksus czy konieczność?

Autorem artykułu jest Hanna Przybylska


Opinie na temat potrzeby posiadania ubezpieczenia na życie są podzielone. Agenci ubezpieczeniowi, zachęcający swoich klientów "majątkowych" do zainteresowania się zagadnieniami, korzyściami i ofertą cenową ubezpieczenia życia i drowia, są często zbywani. Klienci wymawiają się brakiem czasu lub posiadaniem "jakiejś"polisy ochronnej.

Trzeba przyzanać, że sprzedaż ubezpieczeń na życie nie jest obecnie zadaniem prostym.
Ograniczenia budżetów domowych są konieczne, a wlielu rodzinach wręcz nieuniknione, ale jednocześnie świadomość dotycząca zagrożeń finansowych, związanych z utratą osoby, na której spoczywa główny ciężar utrzymania rodziny lub utraty przez nią zdrowia jest zdecydowanie zbyt mała. Najprawdopodobniej wynika to z odsuwania na przyszłość przez większość z nas myślenia o poważnych sprawach,których nie chcemy przeżywać.

Niestety nie mamy praktycznie wpływu, na to, co spotka nas, ani kiedy.
Jest dość powszechne, że potrzeba zdobycia informacji oraz paląca konieczność kupienia polisy następuje pod wpływem sytuacji,której stajemy się bezpośrednim uczestnikiem lub obserwatorem.
Jakie to sytuacje?
Najczęsiej takie, kiedy my sami lub ktoś z osób nam bliskich, czy znajomych poważnie zachoruje lub ulegnie wypadkowi. Potrzeba posiadania polisy na życie, udzi się równię pod wpływem informacji o śmierci osoby z naszego otoczenia. Dopiero wówczas uświadamiamy sobie, jakie różnorodne pułapki finasowe zdarzają się czasem w rodzinach. Dobrze może zastanowić się, czy możemy zabezpieczyć się przed znalezieniem się w podobnej sytuacji. Zaleznieo od tego,i czego się obawiamy najbardziej, istnieje możliwość doboru optymalnego ubezpieczenia, z grupy ubezpieczeń życiowych.Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego agenta. Być może agent, który ubezpiecza nasz dom lub samochód będzie pomocny ... a może poleci kolegę - fachowego od ubezpieczeń życiowych.

Wyboru ubezpieczenia oraz zakresu raczej nie należy dokonywać wyłacznie w oparciu o własną wiedzę i intuicję. Skorzystanie z porównywarek internetowych nie rozwiązuje całości zagadnienia odpowiedzniego zabezpieczenia się na wypadek śmierci lub choroby.Nie ma nic bardziej frustrującego, jak odmowa wypłaty odszkodowania po zaistnieniu zdarzenia ubezpieczeniowego i zgłoszeniu szkody, z uzasadniem, że nie spełniamy jakiegoś kryterium, którego nie byliśmy świadomi wypełniając wniosek o ubezpieczenie. Jest wiele drobnych, ale bardzo istotnych niuansów, które decydują o tym, czy towarzystwo wypłaci odszkodowanie na które liczymy, czy nie.
o właśnie agent wskaże korzystne towarzystwo ubezpieczeniowe, dobierze produkt i doradzi to co jest najlepsze dla naszych konkretnych potrzeb i oczekiwań. Powie nam również w jakich przypadkach towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty. Na rynku funkcjonuje bardzo wiele konkurujących ze sobą produktów z grupy ubezpieczeń na życie.
Mają one zróżnicowany charakter uzależniony od celu ochrony, warunki przystąpienia, ogólne warunki ubezpieczenia. Różnią się zakresem ochrony i składkami oraz zasadami wykupu lub brakiem takiej możliwości. Zdecydowanie są bardziej xawiłe niż ubezpieczenia majątkowe z powodu ścisłego powiązania najwyższymi emocjami, nieuniknionymi do odczuwania w zdarzeniach od których udzielana jest ochrona.
Z zasady ochroną zainteresowani są: sam ubezpieczony oraz członkowie rodziny.
Spełniając oczekiwanioa klientów, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują coraz lepsze i bardziej dostępne cenowo polisy,których ryzykiem podstawowym, jest zgon osoby ubezpieczonej a ochronę dodatkowa można dokupować w pakietach lub wg indywidualnych potrzeb spośród:

1/ ryzyk indywidualnych - zgon ubezpieczonego w wyniku wypadku-zgon ubezpieczonego w wyniku wypadku komunikacyjnego-powstanie trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego-zgon ubezpieczonego na skutek zawału serca lub udaru mózgu-poważne zachorowanie / wg katalogów zachowań danego towarzystwa ubezpieczeniowego-trwały uszczerbek zdrowia w wyniku wypadku-trwałe inwalidztwo i niezdolność do pracy-dzienne świadczenie szpitalne-świadczenie operacyjne

2/ ryzyk rodzinnych - zgon małżonka ubezpieczonego -zgon rodzica ubezpieczonego -zgon rodzica małżonka ubezpieczonego -urodzenie się dziecka ubezpieczonemu-zgon dziecka ubezpieczonego -osierocenie dziecka przez ubezpieczonego.

Składka ubezpieczeniowa zależy od indywidualnych parametrów klienta: wiek, płeć, wykonywany zawód, stan zdrowia, przebyte choroby i operacje, a nawet styl życia.

Trzeba wiedzieć, że, że polisy na życie odnoszą się do zdarzeń, przyszłych.. Jednak nie umiejąc ich przewidzieć, ryzykowne jest odkładanie decyzji o wykupieniu ochrony ubezpieczeniowej na później, kiedy np. będziemy mieć wiedzę lub przesłanki że zdarzenie może nastąpić w najbliższym czasie. W umowach ubezpieczeń na życie obowiązują 6 i 9 miesięczne okresy karencji ubezpieczeniowej dla większości ryzyk. Wyjątkiem są ryzyka związane z nieszczęśliwym wypadkiem.. W okresie karencji ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności umownej i nie jest zobligowany do wypłaty świadczenia odszkodowawczego.
Dlatego odkładanie zakupu polisy, może w efekcie spowodować, że zawarta w "ostatniej chwili" polisa będzie nieskuteczna.

---

Hanna Przybylska
http://finanseonline1.blogspot.com/
http://expertonline.ebrokerpartner.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz