czwartek, 3 stycznia 2013

Wichury, a odszkodowania?

Wichury, a odszkodowania?

Autorem artykułu jest Łukasz Grzonka


Klimat w Polsce się zmienia. Coraz częściej nasz kraj nawiedzają huragany i silne wiatry, o których jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy tylko w telewizji. W wiadomościach możemy zobaczyć zdjęcia zerwanych dachów, zniszczonych domów i samochodów. Ludzie w oka mgnieniu tracą dorobek całego życia.

Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie, gdy przez naszą nieruchomość przetoczy się wichura?

Należy zadbać o ubezpieczenie domu.

Ale jak wybrać najlepszą ofertę?

Na rynku istnieje ponad 30 towarzystw. Trzeba wykonać porównanie ubezpieczeń majątkowych oferowanych przez ubezpieczycieli. W celu wybrania najlepszej oferty. Powinniśmy zwrócić uwagę na dwa kryteria:

- minimalną siłę wiatru, której przekroczenie powoduje wypłatę odszkodowania,

- odpowiedzialność towarzystw za bezpośrednie i pośrednie oddziaływanie żywiołu.

Może się przydarzyć, że wiatr wiał ze zbyt małą prędkością, aby towarzystwo uznało swoją odpowiedzialnosć. Ponadto szkoda może powstać w wyniku np uderzenia drzewa, które zostało wyrwane z korzeniami.

W takich sytuacjach możemy od likwidatora uzyskać informację, że odszkodowanie za szkody nam nie przysługuje.

Najlepszą ofertę uzyskamy w towarzystwie, w którym minimalna prędkość wiatru wynosi 10,5 m/s. W przeliczeniu na kilometry na godzinę otrzymamy ok. 37 km/h. Szkody wyrządzone przez lekki wiatr są objęte odpowiedzialnością. Standardową wartością przyjętą przez pozostałych ubezpieczycieli jest minimalny próg 17-25 m/s, czyli 61-90 km/h.

O tym musimy pamiętać decydując się wybór ubezpieczyciela.

W tym samym towarzystwie otrzymamy ochronę na wypadek szkód nie powstałych bezpośrednio od działania silnego wiatru. Większość towarzystw wyklucza w ogólnych warunkach ubezpieczenia swoją odpowiedzialność za szkody pośrednie.

---

Łukasz Grzonka

www.ubezpieczeniaposiadlosci.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz