Społeczne ubezpieczenia chorobowe
Autorem artykułu jest natalia staśkowiak
Ubezpieczenia społeczne obowiązują każdego. Zapewniają nam pewne bezpieczeństwo w razie wypadku, choroby itp. Warto o nich pamiętać i upewnić się, czy pracodawca na pewno odprowadza wszystkie składki.
Do grupy ubezpieczeń społecznych można zaliczyć także ubezpieczenia w razie choroby lub macierzyństwa.
Zarówno jedne jak i drugie opłacane są głównie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Pozostałe osoby, które np. wykonują pracę na podstawie umowy zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą mogą takie ubezpieczenie wykupić, ale nie mają takiego obowiązku.
Składka dotycząca ubezpieczenia chorobowego lub macierzyństwa wynosi 2,45 % i pochodzi bezpośrednio z naszych środków, czyli z wynagrodzenia.
Rodzaje świadczeń chorobowych i na wypadek macierzyństwa
Zasiłek chorobowy – wypłacany jest po orzeczeniu choroby pracownika zaświadczeniem lekarskim, warunkiem jest opłacanie składki przez 30 dni w przypadku ubezpieczenia chorobowego lub 90 dni w przypadku dodatkowego ubezpieczenia. Zasiłek chorobowy jaki nam przysługuje to 80 % podstawy wynagrodzenia, a w razie pobytu w szpitalu 70 %,
Ważne! Istnieją sytuację, w których mamy możliwość otrzymania 100 % środków: jeśli nasza niezdolność do pracy wydarzyła się podczas drogi bezpośrednio do niej lub z niej, jeśli zachorowaliśmy w czasie ciąży lub choroba dotyczy dawców tkanek.
Świadczenie rehabilitacyjne – otrzymujemy je po wyczerpaniu, możliwości pobierania zasiłku chorobowego, w dalszym ciągu nie jesteśmy jednak w stanie pracować,
Zasiłek wyrównawczy – przysługuje wyłącznie pracownikom, naliczany jest wówczas, gdy nie ma on możliwości normalnego zarobkowania przez chorobę jaka u niego wystąpiła,
Zasiłek macierzyński – przysługuje wszystkim kobietom, która w okresie ubezpieczenia urodziła dziecko lub przyjęła na wychowanie dziecko,
Zasiłek macierzyński obowiązuje w czasie trwania urlopu macierzyńskiego, w okresie 20 tygodni. Zasiłek macierzyński należy się również ojcu w okresie 2 tygodni.
Zasiłek macierzyński wypłacany jest w kwocie 100% podstawy wynagrodzenia.
Zasiłek opiekuńczy – należy się w momencie opieki nad dzieckiem, bez względu, czy jest ono chore, czy zdrowe. Nie może być on dłuższy niż 60 dni w danym roku kalendarzowym.
---
https://www.libertydirect.pl/ |
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz