Wypadek samochodowy na oblodzonej jezdni – nalezy sie odszkodowanie
Autorem artykułu jest Marta Pakulińska
Niewątpliwie zima jest porą roku w której o stłuczkę samochodową nie jest trudno. Niestety wypadki najczęściej wynikają z powodu nieodśnieżonych lub oblodzonych jezdni, a wiosną, kiedy nie ma śniegu - przyczyną mogą być dziury w asfalcie. Takie czynniki powodują także uszkodzenia mechaniczne pojazdów.
Co więc zrobić jeśli przydarzy się taka sytuacja? Można postarać się o odszkodowanie. Warto wiedzieć, że każdy właściciel pojazdu, który posiada ubezpieczenie oc samochodu, ma prawo do zadośćuczynienia czyli odszkodowania. Do kogo jednak się zgłosić kiedy pojazd ulegnie uszkodzeniu przez dziurę w jezdni? Tutaj istnieje podział administracyjny i tak na przykład, jeśli szkoda powstanie na drodze gminy, to wtedy należy to zgłosić wójtowi, prezydentowi miasta lub burmistrzowi, a jeśli szkoda powstanie na krajowej autostradzie - to do dyrektora dróg krajowych. Warto także wiedzieć, że odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu w przeciągu trzech lat od wynikłego zdarzenia. Jednak należy pamiętać, że im dłuższy czas upłynie od zdarzenia, tym mniejsze są szanse na odzyskanie poniesionych kosztów.
Oczywiście firmy ubezpieczeniowe wystawiające polisy rzadko kiedy informują o tym swoich klientów. Aby ubiegać się o odszkodowanie od instytucji państwowych warto posiadać jak najwięcej dowodów strat i kosztów z tego wynikających. Można na przykład przedstawić rachunek za naprawę auta oraz przedstawić zaświadczenie, że pojazd potrzebny był do wykonywania pracy, a przez wypadek, nie mogliśmy spełniać tego obowiązku. Ubezpieczenie oc samochodu ma tak naprawdę bardzo szerokie pojęcie. Dotyczy ono nie tylko wypadków czy stłuczek drogowych wynikających przez innych kierowców. Polisy tego typu obejmują również szkody, które wyniknęły z niedbałości o należytą powierzchnię drogi. Kierowcy niestety rzadko decydują się o złożenie dokumentów o odszkodowanie od instytucji zarządzających drogami. Dlaczego? Bo bardzo ciężko (wbrew pozorom) jest ustalić do kogo należy dany rejon drogowy. A jeśli nawet uda się nam to ustalić, to i tak jedne urzędy odsyłają do drugich i taka sprawa może trwać miesiącami. Długotrwałość procesów odszkodowawczych w takich przypadkach skutecznie zniechęca kierowców do ich roszczeń. A szkoda, bowiem jeśli weźmie się pod uwagę stan polskich dróg i ilość szkód, jakie już spowodowały, to może warto zacząć walczyć o porządne drogi. W końcu każdy posiadacz pojazdu musi płacić podatek drogowy, no i opłacać polisy. A co za to ma? Zaśnieżone, dziurawe drogi i koszty związane z naprawą auta.
---Marta Pakulińska
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz