środa, 7 marca 2012

Ubezpieczenie direct, czy tradycyjne?

Ubezpieczenie direct, czy tradycyjne?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Ubezpieczenie samochodu nie jest ani łatwe, ani tanie. Niektórzy twierdzą, że w parze z jakością nigdy nie może iść nawet nie niska, ale niższa cena. A przecież obecnie na rynku jest tak duża konkurencja, że firmy ubezpieczeniowe wciąż ścigają się w konstruowaniu ofert tak, aby klient wybrał właśnie ich.

Jednocześnie prowadzona jest dość agresywna reklama w telewizji, internecie, czy prasie. Wybór naprawdę nie jest tym bardziej łatwy, że oprócz tradycyjnych ofert możemy zdecydować się też na ubezpieczenie typu direct. Które jest lepsze? Jakie obie formy mają wady i zalety?

Ubezpieczenia tradycyjne zawiera się zwykle przy udziale pośredników. Jest to najpopularniejsza forma ubezpieczania samochodu. Wystarczy udać się do punktu, w którym wspólnie z pośrednikiem wybierze się odpowiednią dla nas ofertę albo zamówić wizytę w domu. W drugim przypadku jest tym gorzej, że trudniej nam będzie odmówić, bo będziemy czuli się zobowiązani, nawet jeśli żadna oferta nie będzie nas w pełni satysfakcjonowała. Musimy pamiętać też, że ubezpieczenia tradycyjne są nieco droższe, aniżeli te typu direct, gdyż pośrednik musi otrzymać prowizję za polecenie danej polisy. Pamiętajmy, aby zdecydować się na doradztwo tylko u takiego pośrednika, który zaproponuje nam nie jedną, a kilka ofert. Łatwiej nam będzie się wtedy zdecydować, będziemy mieli też porównanie co się opłaca bardziej, a co mniej. Wśród tradycyjnych firm ubezpieczeniowych możemy wyróżnić PZU, HDI, czy Wartę.

Ubezpieczenia typu direct charakteryzują się tym, iż w ich zakupie nie uczestniczą pośrednicy. Klient wszystko musi załatwić sam poprzez kontakt telefoniczny lub wypełniając odpowiedni formularz w internecie. Za wadę tego typu ubezpieczeń można uznać fakt, iż klient sam musi dowiedzieć się wszystkiego o danej ofercie, a potem ewentualnie wypytać konsultanta. Jednak mają one też dużą zaletę. Są tańsze w stosunku do ubezpieczeń tradycyjnych nawet do 30% i w tym wypadku niższa cena wcale nie oznacza niższej jakości obsługi. Dlaczego? Bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do wykupowania polis w ten sposób i łatwo można nas zniechęcić, na przykład nieprofesjonalną obsługą podczas ewentualnej kolizji. Wtedy będziemy mieli przeświadczenie, że lepiej zapłacić więcej i mieć zagwarantowaną fachową pomoc. Ubezpieczyciele z ofertami direct tym bardziej będą zabiegały o klientów, gdyż ta forma ubezpieczeń jest w Polsce jeszcze mniej popularna. Ubezpieczenie samochodu typu direct oferują między innymi Liberty Direct, Axa Direct, czy Generali.

To, na które ubezpieczenie się zdecydujemy zależy od nas, warto jednak rozważyć obydwie opcje. Zwykle okazuje się, że coś, co jest tańsze, wcale nie jest gorsze pod względem jakości.

---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz