Ubezpieczenie na zycie czy na dożycie?
Autorem artykułu jest Marta Pakulińska
Temat ubezpieczenia na życie jest z pewnością znany wielu już osobom, jednak artykuł ten ma na celu przybliżenie tego tematu, także osobom, które wciąż jeszcze się wahają lub nie wiedzą do końca na czym polega tego rodzaju polisa.
Obrazowo mówiąc, ubezpieczenie na życie można podzielić na dwa rodzaje. Na tak zwane ubezpieczenie na życie oraz dożycie. Podstawowa różnica ale nie jedyna polega na tym, że tradycyjne, klasyczne ubezpieczenie na życie to ochrona i zabezpieczenie finansowe dla bliskich, która będzie zapewnione po śmierci ubezpieczonego. Drugi rodzaj, czyli ubezpieczenie na dożycie to poza zabezpieczeniem, jakie gwarantuje klasyczne ubezpieczenie, jest jeszcze jeden rodzaj ochrony, mający na celu zadbanie o stan własnych finansów po zakończeniu kariery zawodowej. Zakładając ubezpieczenie na dożycie można zdecydować, czy po osiągnięciu wieku emerytalnego, suma ubezpieczenia będzie miała być wypłacona w całości przez Ubezpieczyciela jednorazowo, czy też powinna mieć formę renty wypłacanej miesięcznie, kwartalnie czy półrocznie. Dodatkowo należy wspomnieć, że zaletą tego rodzaju ubezpieczenia czyli na dożycie, jest fakt, że na wypadek śmierci ubezpieczonego, rodzina lub też konkretna osoba wskazana wcześniej w polisie, otrzyma odszkodowanie, które będzie się równało całości sumy ubezpieczeniowej. Nie bez powodu jest to bowiem jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń w Polsce.
Ubezpieczenie na życie jak i na dożycie można wykupic już w wieku od 13 - 15 lat. Najczęściej trwanie polisy na dożycie gaśnie z momentem ukończenia 65 roku życia, jednak warunki te można idywidulanie negocjować z każdym Ubezpieczycielem. W przypadku osób nieletnich, rodzice muszą pisemnie wyrazić zgodę na opłacanie składek za dziecko do momentu ukonczenia przez nie 18 roku życia.
W Polsce ubezpieczenie na życie wciąż jednak kojarzone jest z zabezpieczeniem bliskich na wypadek śmierci. Wciąż jeszcze nie każdy wie, że tego rodzaju polisa to także finansowe zabezpieczenie na wypadek częściowego lub całkowitego, trwałego inwalidztwa, na wypadek choroby śmiertelnej czy utraty zdolności do pracy na skutek zachorowania.
Dokładne informacje na temat ubezpieczeń zdrowotnych, społecznych czy na życie przedstawia strona http://www.ubezpieczenia-web.pl na której bardzo dokładnie omówione zostąły także ubezpieczenia obowiązkowe w Polsce.
Marta Pakulinska
ubezpieczenie na zycie
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz