poniedziałek, 1 września 2014

Korzyści posiadania dodatkowych ubezpieczeń

Korzyści posiadania dodatkowych ubezpieczeń


Autor: KatarzynaKupczyk


Ubezpieczeń jest wiele i od indywidualnych potrzeb zależy, jakie wybierzemy. Najczęściej ludzie najpierw myślą o ubezpieczeniu na życie, dopiero potem o innych polisach, które mogą ubezpieczać ich dzieci, pojazdy, członków rodziny na wakacjach, mieszkanie... Jakimi ubezpieczeniami warto się zainteresować i co trzeba o nich wiedzieć?


Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenia na życie nie mają tylko na celu wypłaty odszkodowania osobie uposażonej po śmierci osoby ubezpieczonej i ochrony ubezpieczonego na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. W ramach tych ubezpieczeń można zakupić:

  • ubezpieczenie z funduszem kapitałowym,

  • ubezpieczenie z posagiem dla dziecka,

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Pierwsze ubezpieczenie ma nie tylko funkcję ochronną, ale również oszczędnościową. Jednak nie można przewidzieć kwoty, która zostanie wypłacona na koniec ubezpieczenia, ponieważ zależy ona od osiąganych zysków z inwestycji.

Ubezpieczenie z posagiem dla dziecka zapewnia potomkowi stabilny start w dorosłość. Pieniądze zostają wypłacone w dniu ukończenia przez potomka 18. roku życia lub najpóźniej – 25. roku życia. To ubezpieczenie również łączy funkcję ochronną i oszczędnościową. Przez czas trwania polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków są ubezpieczeni zarówno rodzice, jak i dziecko. Oczywiście zakres ochrony zależy od rodzaju ubezpieczenia – ubezpieczyciel może gwarantować dziecku np. dożywotnią rentę, jeżeli w wyniku wypadku nie będzie zdolne do samodzielnej egzystencji.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może się przydać, kiedy nieumyślnie spowodujemy czyjąś szkodę. Wtedy ubezpieczyciel z naszej polisy wypłaci tej osobie odszkodowanie, a my nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów, za wyjątkiem sytuacji zapisanych w wyłączeniach odpowiedzialności. Zakłady ubezpieczeń przewidują specjalne polisy dla najemców nieruchomości, które mają pokrywać naprawę szkód wyrządzonych podczas okresu najmu. Istnieje również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Pokrywa ono koszty naprawy szkód, które zostały wyrządzone osobie trzeciej podczas wykonywania działalności zawodowej przez osobę ubezpieczoną.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla właścicieli pojazdów. Jednak obejmuje ono tylko wypłatę odszkodowań dla osób trzecich. Jeśli kierowca chce dostać świadczenie pieniężne z tytułu uszkodzenia auta w wypadku, musi mieć wykupione ubezpieczenie AC. Nagła awaria na drodze? Potrzebujesz samochodu zastępczego, by pilnie dojechać do celu? Za to z kolei odpowiada Assistance.

Polisa turystyczna

Na wakacje zagraniczne można wyrobić sobie EKUZ – Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, jeśli wybierasz się do kraju, który należy do Unii Europejskiej. Jednak EKUZ nie jest wystarczającym ubezpieczeniem i nie gwarantuje bezpłatnego leczenia - z nią w zagranicznej placówce zdrowia będziesz traktowany jak tamtejszy obywatel, więc za płatną usługę będzie trzeba zapłacić. EKUZ nie obejmuje np. ubezpieczenia sportowców, pracowników fizycznych i nie pokrywa np. kosztów akcji ratunkowej i poszukiwawczej. Co do polisy turystycznej – dobierasz ją wg własnych upodobań. Możesz zakupić w ramach jej ubezpieczenie NNW, OC, bagażu, sprzętu sportowego, Assistance. Nie martwić się o koszty leczenia po wypadku podczas pracy lub uprawiania ulubionego sportu ekstremalnego. Jeśli na wakacje zabierasz domowego zwierzaka, jego także możesz ubezpieczyć.

Ubezpiecz swoje mieszkanie, dom lub inną nieruchomość

Czy wiesz, że obecnie możesz ubezpieczyć dom w budowie lub drewniany domek letniskowy? Ubezpieczyciele biorą pod uwagę różne możliwości wyrządzenia szkód. W ubezpieczeniach mieszkań również istnieje wiele możliwych dodatków do wykupienia, chociażby ubezpieczenie OC, które pokryłoby koszty naprawy szkód wyrządzonych u sąsiada przez zalanie. Np. ubezpieczenie na wypadek powodzi nie jest dostępne w wersji podstawowej polisy, ponieważ zwykle domy na terenach zalewowych, gdzie regularnie dochodzi do powodzi, zwykle nie są ubezpieczane na wypadek powodzi, która jest tam zdarzeniem pewnym. Indywidualnie wycenia się wartość nieruchomości i jej elementów ruchomych. Racjonalnie trzeba wybrać kwotę, aby nie podwyższała składki, a starczyła na ewentualne naprawy czy odkupienie rzeczy.

Polisa na raka

Zakłady ubezpieczeń oferują również zabezpieczenia finansowe na wypadek zachorowania na nowotwory. Polisa na wypadek raka może pokryć koszty leczenia już od momentu wykrycia choroby. Zapewnia pokrycie kosztów wizyt u onkologów, psychologów i innych specjalistów.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenia mogą przynieść korzyści, takie jak:

  • ochrona życia i zdrowia,

  • ochrona gospodarstwa domowego,

  • zapewnienie stabilizacji finansowej rodzinie,

  • brak zmartwień o dodatkowe koszty na wakacjach za granicą,

  • wypłatę odszkodowania na wypadek choroby lub z tytułu ciąży i porodu dziecka,

  • pokrycie likwidacji szkód po nieszczęśliwych wypadkach.


O dodatkowych ubezpieczeniach na życie możesz przeczytać na dodatkowe-ubezpieczenie-na-zycie.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Zalety ubezpieczeń direct

Zalety ubezpieczeń direct


Autor: KatarzynaKupczyk


Kupowanie ubezpieczeń metodą direct oznacza zakup np. polisy na życie przez kanał elektroniczny. Odpowiedni produkt można zakupić przez Internet lub telefon – te dwa sposoby nie wyparły jeszcze metod tradycyjnych, ale możemy zaobserwować, że się z nimi łączą. Dlaczego warto zainteresować się ubezpieczeniami direct?


Czy metoda direct cieszy się popularnością?

Każdy może kupić ubezpieczenie direct. Nie ma żadnych ograniczeń, chociaż wiadomo, że chętniej takie ubezpieczenia nabywają ludzie młodzi, wykształceni, obeznani z Internetem, przyzwyczajeni do nabywania informacji tą ścieżką. Jednak część osób nadal wybiera metodę tradycyjną, preferując bezpośredni kontakt z agentem ubezpieczeniowym, twierdząc, że nic im nie zastąpi kontaktu z człowiekiem w cztery oczy.

Jakie bariery napotyka metoda direct?

Przyzwyczajenie do bezpośredniego kontaktu świadczy o tym, że nadal ludzie nie czują się pewnie na gruncie ubezpieczeń, sądzą, że nie posiadają wystarczającej wiedzy na ten temat, aby wybrać ubezpieczenie samodzielnie, nawet nie wychodząc z domu. Rozmowa telefoniczna nie jest dla nich komfortowa, ponieważ nie widzą zachowania drugiego człowieka. Sam głos nie wzbudza w nich zaufania. Telefony od agentów ubezpieczeniowych kojarzą się negatywnie z telefonami od firm sprzedających różne usługi, ankieterów. Poza tym ludzie nie do końca ufają usługom kupowanym przez Internet, obawiają się wykradania danych, większe zaufanie pokładając w bezpośredniej rozmowie ze specjalistą. Czy jest się czego bać? Nie – przy kupowaniu polisy nasze dane podajemy w trakcie bezpiecznego, szyfrowanego połączenia. Czy samodzielny wybór różnych rodzajów polisy jest nie do przejścia dla osób, które nie miały styczności z tematem ubezpieczeń? Wcale nie, ponieważ w Internecie można znaleźć nie tylko cenne i praktyczne porady, ale również specjalne narzędzia, które pomogą w wyborze ubezpieczenia.

Dlaczego warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń online?

Jednym z takich narzędzi jest bezpłatna porównywarka ubezpieczeń online, która pomaga w wyborze różnego rodzaju ubezpieczeń: samochodowych, na życie, zdrowotnych, dla dzieci, turystycznych, nieruchomości. W przypadku ubezpieczeń na życie po wysłaniu wypełnionego formularza należy poczekać na telefony kilku agentów ubezpieczeniowych, do których trafiły podane przez nas dane. Ich zadaniem jest dopasowanie jak najkorzystniejszej oferty pod względem zakresu ochrony i ceny. Akurat kupno odpowiedniej polisy na życie wymaga rozmowy z agentem ubezpieczeniowym – internetowe narzędzie nie jest w stanie odpowiednio przetworzyć wielu czynników, aby zaproponować odpowiednią ofertę.

W przypadku innych rodzajów ubezpieczeń, których koszt jest prosty do obliczenia, np. turystycznych czy komunikacyjnych, porównywarka wyświetla listę najtańszych ofert ubezpieczeń, dopasowanych do profilu użytkownika, czyli spełniających jego potrzeby ochronne. Prawda, że łatwe? Pytania w formularzu są jasno sprecyzowane, konkretne, a przykładowe odpowiedzi (np. w pytaniu o cele ubezpieczenia na życie) są dodatkowym ułatwieniem. Nie sposób zapomnieć o ważnym czynniku, który wpływa na cenę ubezpieczenia. Kalkulatory ubezpieczeń nie pytają nas o takie dane, jak nr pesel, nr dowodu osobistego czy nr konta bankowego. Nie wyłudzają danych. To zupełnie bezpieczna metoda.

Jakie są zalety ubezpieczeń direct?

Zakłady ubezpieczeń, sprzedające polisy przez Internet, mogą proponować klientom niewielkie zniżki z tytułu zakupu ubezpieczenia drogą elektroniczną. Poza tym dla potencjalnych klientów to sama wygoda – nie trzeba wychodzić z domu, aby się ubezpieczyć, co może być istotne dla mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy musieliby na spotkanie specjalnie jechać do większego miasta. Powszechne stało się korzystanie z internetowego konta bankowego – przelewem można również opłacić składkę wybranej polisy. Dzięki korzystaniu z metody direct zaoszczędza się czas i pieniądze. Przy wyborze ubezpieczenia direct trzeba jednak pamiętać, że przed ostatecznym wyborem trzeba dokładnie przeczytać OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby być w 100% świadomym tego, co się wybiera. Uważne czytanie umów nie powinno nikomu sprawić problemu – firmy ubezpieczeniowe na swoich stronach udostępniają OWU w formacie PDF, a na początku umów możemy znaleźć słowniczek z najważniejszymi pojęciami.


Kalkulator ubezpieczeń możesz zobaczyć na ubezpieczenienazycieonline.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

7 mitów o ubezpieczeniach na życie

7 mitów o ubezpieczeniach na życie


Autor: KatarzynaKupczyk


Ludzie niechętnie kupują ubezpieczenia na życie. Wynika to z tego, że o tych polisach krąży dużo fałszywych informacji, wydawanych przez osoby, które nie znają się dobrze na temacie ubezpieczeń. Warto rozpoznawać przynajmniej 7 mitów o ubezpieczeniach na życie, aby nie bać się kupić dobrej polisy dla siebie i bliskich.


Mit nr 1 – Tylko drogie ubezpieczenie na życie jest dobre.

Nieprawda. Również tanie ubezpieczenie może mieć dla kogoś dobry zakres ochrony i pełnić funkcję oszczędnościową. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Oczywiście, im ubezpieczenie droższe, tym oferuje więcej możliwości, ale taka szeroka ochrona nie jest potrzebna wszystkim osobom. Po co płacić horrendalną składkę za coś, czego się nie wykorzysta, bo nie jest i nie będzie nam potrzebne?

Mit nr 2 – Tanie ubezpieczenie jest niczego nie warte.

Wiąże się z mitem nr 1. Jeśli ktoś jest samotny, nie musi myśleć o przyszłości kilkuosobowej rodziny po swojej śmierci, chce uposażyć tylko jedną bliską osobę, nie ma dzieci i nie planuje zbierania dodatkowego kapitału na lata emerytury, już najtańsze ubezpieczenie będzie dla niego wystarczające.

Mit nr 3 – Ubezpieczyciele to oszuści, bo nie wypłacają pieniędzy!

Zakład ubezpieczeń ma prawo nie wypłacić odszkodowania w ściśle określonych sytuacjach, co nazywa się profesjonalnie tzw. wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Niestety osoby, które się ubezpieczają, nie czytają dokładnie warunków umowy. Jaka sytuacja może należeć do takich wyłączeń? Jeśli osoba ubezpieczona złamie prawo i w wyniku tego czynu zostanie poszkodowana, ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić jej odszkodowania. Z niewypłacaniem świadczeń wiąże się też okres karencji, w którym ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności finansowej za określone sytuacje, np. poród dziecka, bardzo poważne zachorowanie w wyniku choroby przewlekłej, samobójstwo osoby ubezpieczonej. Ludzie chcą się ubezpieczać dopiero wtedy, kiedy są pewni, że coś im się może przytrafić i będą potrzebowali dodatkowych pieniędzy. Karencja ma na celu ochronę zakładu ubezpieczeń przed celowym wymuszaniem odszkodowań.

Mit nr 4 – Będziesz płacić, a i tak nic nie dostaniesz.

Jeśli ktoś wybiera polisę ochronną, która przewiduje wypłatę świadczenia pieniężnego na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, pokrycie kosztów leczenia skutków nieszczęśliwych wypadków, nie może oczekiwać, że dostanie jakąkolwiek wypłatę odszkodowania z tej polisy, jeśli nic niespodziewanie mu się nie przytrafi – czego oczywiście nikomu się nie życzy. Wypłata kapitału po pewnym czasie następuje, kiedy zawarło się polisę oszczędnościową. Oszczędności mogą zostać wypłacone np. osobie na emeryturze lub uposażonym dzieciom. W przypadku wykupienia tylko ubezpieczenia NNW – nie nastąpi żadna wypłata, jeśli ktoś nie ulegnie przykremu wypadkowi. A to żadna przyjemność dostać pieniądze z takiego powodu.

Mit nr 5 – W ubezpieczeniach naciągają ludzi i nie można tego nigdzie sprawdzić.

W bardzo łatwy sposób można sprawdzić czy agent ubezpieczeniowy oferuje nam faktycznie najkorzystniejszą ofertę. Można skorzystać z porównywarek ubezpieczeń online, które wypełniony formularz wysyłają do kilku agentów ubezpieczeniowych. Ich zadaniem jest zadzwonić do danej osoby i zaproponować jej korzystną ofertę. Po rozmowie będziemy wiedzieć czy uprzednio zaoferowano nam tak samo dogodne warunki w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Z agentami warto negocjować, ponieważ będzie im zależało na zatrzymaniu klienta przed odejściem do konkurencji. Można również dotrzeć do OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczeń) na stronach poszczególnych towarzystw.

Mit nr 6 – Nie jestem żywicielem rodziny, więc nie muszę się ubezpieczać.

Błąd. Ubezpieczenia na życie nie mają na celu tylko zapewnienia zaplecza finansowego dla rodziny po śmierci osoby ubezpieczonej – nie są przeznaczone tylko dla żywicieli rodzin. Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewnia np. pokrycie kosztów leczenia osoby poszkodowanej w takim niespodziewanym zdarzeniu. Inaczej rodzina poszkodowanej osoby nieubezpieczonej mogłaby zostać obciążona dodatkowymi wydatkami.

Mit nr 7 – Nie mam rodziny. Nie mam po co się ubezpieczać.

Jak już napisałam – polisa na życie nie jest przeznaczona tylko dla żywicieli rodzin i nie ma na celu tylko ochrony finansowej bliskich. Dowolna osoba może taką polisę zakupić i uposażyć dowolną osobę. Warto ubezpieczyć się po prostu dla samego siebie, aby nie ponosić dodatkowych kosztów, związanych np. z wypadkiem.


Jeśli chcesz przeczytać więcej prawdziwych informacji o polisach na życie, zajrzyj na stronę cotojestubezpieczenienazycie.pl.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.