5 najczęstszych pytań o dobre autocasco
Autor: Iwona
Do tej pory jeździłeś samochodem, którego nie obejmowało ubezpieczenie AC, a teraz nadszedł czas na nowszy model? Skoro wydałeś na niego dużą sumę pieniędzy, zabezpiecz się przed kradzieżą lub wysokimi kosztami naprawy. Właściwie dobrane autocasco skutecznie ochroni Cię przed następstwami nieprzyjemnych zdarzeń.
Oto 5 najczęstszych pytań o AC:
1) Co to jest autocasco?
To ubezpieczenie dobrowolne, które chroni nasz pojazd w przypadku: uszkodzenia po zderzeniu z innym pojazdem, osobą lub zwierzęciem, zniszczeniu przez osoby trzecie, kradzieży, pożaru, zatopienia, działania sił przyrody.
2) Jakie AC jest najlepsze?
W przypadku AC najlepsze nie zawsze znaczy najtańsze. Szukajmy zakresu odpowiadającego naszym potrzebom. Nie sugerujmy się opiniami innych, ale sami sprawdźmy, co zawierają Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) wybranego towarzystwa.
Dla niewtajemniczonych w ubezpieczenia polecam rozwiązanie: bez udziału własnego i amortyzacji, z naprawą na częściach oryginalnych i w autoryzowanym warsztacie.
Zaznajomieni w temacie mogą pozwolić sobie na tańsze kombinacje typu: niewielki udział własny i likwidacja szkody na podstawie kosztorysu. Takie rozwiązanie to dużo tańsza polisa, ale też większe zaangażowanie właściciela samochodu. Trzeba bowiem samodzielnie zorganizować naprawę w ramach wypłaconej kwoty lub wpłacić swój udział własny.
3) Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem polisy?
Przed ostateczną decyzją sprawdźmy, co dokładnie zawiera umowa autocasco. Nie trzeba koniecznie czytać wszystkich zapisów w OWU wybranej przez Ciebie firmy, ale zwróć uwagę na:
– sumę ubezpieczenia (stała oznacza taką samą wartość samochodu przez cały rok, przy zmiennej - auto wycenia się ponownie, biorąc pod uwagę wartość sprzed szkody);
– udziały własne (o kwotę lub procent zapisany w umowie zmniejsza się wypłatę odszkodowania);
– sposób likwidacji szkody (kosztorys: wypłata gotówki i własna organizacja naprawy, bezgotówkowo: naprawa w warsztacie i rozliczenie na podstawie faktury, ASO: naprawa w autoryzowanym warsztacie);
– amortyzacja (procentowe pomniejszenie wypłaty za części wymieniane w związku z zużyciem eksploatacyjnym, określane według wieku pojazdu - im starszy, tym wyższy procent).
4) Obawiam się tylko kradzieży samochodu. Czy muszę wykupić pełny pakiet?
Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje AC mini, czyli ochronę przed kradzieżą i szkodą całkowitą. Czasami zdarza się, że nasz samochód należy do „aut zwiększonego ryzyka” i właśnie na taki model „polują” złodzieje. Warto więc zainwestować w to ubezpieczenie.
Pamiętajmy jednak o bardzo istotnej sprawie: AC mini może być tańsze nawet o połowę od pełnego AC, ale często nie jest wliczane do historii ubezpieczeniowej. Nie uzyskamy więc zniżek z AC za bezszkodową jazdę.
5) Gdzie kupić najtańsze AC?
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wybiera sobie „grupę docelową” i stara się zaprosić do siebie wybranych klientów. Jedne „przyciągają” tańszymi ofertami bezszkodowych kierowców, inni kierują się wiekiem właściciela lub rodzajem pojazdu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie kalkulatorów składek. Porównywarka ubezpieczeń OC i AC pomaga znaleźć najbardziej przychylnego nam ubezpieczyciela. Wystarczy poszukać na stronie internetowej odpowiedniego kalkulatora. Im więcej towarzystw w porównywarce tym lepiej, bo po wypełnieniu jednego formularza otrzymamy najwięcej propozycji.
Artykuł został stworzony przy współpracy z internetową porównywarką ubezpieczeń OC/AC rankomat.pl.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz